Konserwacja i czyszczenie skórzanego paska od zegarka – co musisz wiedzieć?

Podczas codziennych czynności Twój zegarek jest narażony na uszkodzenia. Najbardziej dotyczy to paska, zwłaszcza jeśli jest wykonany ze skór. Poznaj kilka prostych sposobów na to, aby go wyczyścić i przywrócić go do stanu, w którym będzie wyglądał jak nowy. 

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jak chronić skórzany pasek?

Fundamentem zachowania świetnego stanu skórzanego paska jest jego regularna konserwacja. Warto, abyś pamiętał o codziennej pielęgnacji paska, która ochroni go przed działaniem czynników takich jak pot, brud czy sól. To właśnie przez te czynniki Twój pasek może zacząć nieprzyjemnie pachnieć oraz ulec degradacji i zniszczeniu. Aby przedłużyć jego żywot, wprowadź kilka prostych zasad w użytkowaniu – unikaj moczenia zegarka w wodzie i zdejmuj go na noc. gdy idziesz spać. Pamiętaj również, aby przy zakupie zwrócić uwagę na jakość skórzanego paska – w naszej ofercie znajdziesz wiele takich propozycji.

Konserwacja i czyszczenie

Od czasu do czasu musisz zagwarantować swojemu zegarkowi kompleksowe SPA – przetrzyj go miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry – wchłonie ona wilgoć oraz wstępnie zetrze zabrudzenia. Nie zastąpi to jednak użycia odpowiedniej pasty do czyszczenia skórzanych pasków.

Pierwsza oznaka brudnego paska to zabrudzenia po wewnętrznej stronie oraz nieprzyjemny zapach. Istnieje na szczęście bardzo prosta droga, aby zniwelować te oznaki samodzielnie.

Pastę czyszczącą przygotujesz łącząc jedną łyżeczkę wody z jedną łyżeczką sody oczyszczonej. Jedna łyżka stołowa jednego i drugiego składnika pozwoli na wyczyszczenie nawet trzech skórzanych pasków. Powstały w ten sposób preparat nałóż z obu stron paska i pozwól się mu wchłonąć przez okres około jednej godziny. Tyle czasu zdecydowanie wystarczy, aby zdziałać cuda przy wielu zabrudzeniach.

Później przy użyciu szmatki usuń nadmiar pasty, poczekaj aż pasek wyschnie, a następnie go wypoleruj. Możesz również przetrzeć na koniec skórzany pasek ręcznikiem papierowym. Ten prosty sposób to gwarancja, że z Twojego paska zniknie brud oraz nieprzyjemny zapach potu, a zegarek odzyska dawny wygląd. Warto zaznaczyć, że sposób ten nie jest w żaden sposób szkodliwy dla materiału.

Możesz zaopatrzyć się również w dobre jakościowo preparaty konserwujące. Jeśli nałożysz je kilka razy w roku, zapobiegniesz mikropęknięciom i zniwelujesz obecne uszkodzenia skórzanego paska. Kosmetyki do pielęgnacji paska zastąpić możesz odrobiną oliwy z oliwek. Naturalna oliwa poprawi elastyczność oraz stan skóry. Niestety ma jedną wadę – jej zapach nie jest tak piękny, jak w dedykowanych preparatach do pielęgnacji. Pamiętaj też, że zawsze lepiej oddać zegarek i pasek do regeneracji do profesjonalisty.

Postępowanie w wyjątkowych przypadkach

Poza regularnym czyszczeniem skórzanego paska, zdarzają się czasami wyjątkowe sytuacje i zabrudzenia. Jeśli Twój zegarek został poplamiony tłuszczem podczas smażenia, atramentem przy podpisywaniu dokumentów, krwią po skaleczeniu czy smarem podczas naprawy samochodu, nadal możesz wyczyścić swój pasek prostymi metodami.

Na smar silnikowy lub inny tłusty materiał pozostały na skórzanym pasku, posyp plamę mąką ziemniaczaną, odczekaj 3-4 godziny, a następnie zetrzyj brud ręcznikiem papierowym. W przypadku zabrudzenia atramentem najbardziej pomocny będzie lakier do włosów – użyj go miejscowo na plamę na pasku, a następnie zetrzyj pozostałości ściereczką z mikrofibry. Jeśli zabrudzisz skórzany pasek krwią — wystarczy, że namoczysz ściereczkę z mikrofibry zimną wodą i przetrzesz nią plamę.

A może inny materiał?

Jeśli pielęgnacja skórzanego paska przysparza Ci zbyt wiele problemów, rozważ kupno zegarka z paskiem z innego materiału. Stalowa bransoleta lub gumowy pasek są bardziej odporne na działanie potu, wody oraz warunków atmosferycznych. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych modeli z różnymi paskami bardzo wysokiej jakości – przejrzyj je i wybierz najbardziej odpowiedni. Możemy też wykonać pasek na specjalne zamówienie.

I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles