Rotomat – czym jest i do czego służy? Nie wiedziałeś, że tego potrzebujesz

Rotomat jest przyrządem niezbędnym dla właścicieli zegarków automatycznych. W zegarkach mechanicznych nakręcanie odbywa się ręcznie, wystarczy  regularnie naciągać sprężynę. Mechanizm w zegarkach automatycznych działa na podobnej zasadzie, ale jest o wiele bardziej skomplikowany. Jest napędzany przez specjalnie wbudowany rotor, czyli niewielki układ znajdujący się w nieustannym ruchu.

Rotomat – zasada działania

Zegarki automatyczne są wprawiane w ruch przez rotor. Jest on napędzany podczas zwykłych ruchów nadgarstka, na którym umieszczony jest zegarek. To wygodny sposób wprawiania zegarka w ruch, ponieważ nie trzeba o nim pamiętać. Kiedy zegarek zostaje przez Ciebie zdjęty na noc, mechanizm posiada jeszcze dodatkową rezerwę, która wystarcza na kilkadziesiąt godzin, ale problem zaczyna się, kiedy zostanie on zdjęty na dłużej. W takim wypadku możesz skorzystać z rotomatu do zegarków automatycznych, czyli urządzenia mogącego zastąpić ruch nadgarstka. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy czasomierz jest wyposażony w zaawansowane systemy, jak na przykład wyznaczanie faz księżyca.

Rotomat dba o równomierną pracę każdego segmentu, co umożliwia dokładne nasmarowanie wszystkich części. Zegarek z naciągiem automatycznym powinien być cały czas w ruchu, w innym wypadku może dojść do stężenia smarów, co w dużym stopniu może wpływać na jego odpowiednią pracę.

Konstrukcja rotomatu

Rotomat to specjalnie zaprojektowane pudełko, którego głównym zadaniem jest wprawianie zegarka w ruch. Rotomat jest zasilany prądem, a zegarek w tym czasie musi znajdować się na specjalnie skonstruowanej podkładce. Mechanizm czasomierza, aby działał we właściwy sposób, potrzebuje około 650 obrotów na dzień we wszystkie strony. Należy pamiętać, że obroty powinny odbywać się w prawo i w lewo, obroty wykonywane wyłącznie w jednym kierunku nie działają korzystnie na mechanizm zegarka. Dokonując wyboru rotomatu, powinieneś dopasować go ściśle do mechanizmu własnego zegarka, ponieważ niektóre systemy różnią się między sobą sposobem działania.

Rotomatyróżnią się między sobą konstrukcją – głównie w zależności od tego, ile zegarków powinny obsługiwać. Proste modele są przeznaczone do obsługi jednego zegarka, bardziej rozbudowane warianty są przystosowane do obsługiwania nawet kilkudziesięciu zegarków jednocześnie.

Dlaczego warto stosować rotomat?

Jeśli chcesz zadbać o długie działanie mechanizmu w Twoim zegarku, wykorzystanie rotomatu okazuje się niezastąpione. Jest on również wykorzystywany przez zegarmistrzów i miłośników czasomierzy, którzy chcą zadbać odpowiednio o swój asortyment. Zegarki umieszczone w profesjonalnych rotomatach nie są narażone na uszkodzenie mechanizmu, zakurzenie czy zarysowania, mogą być w dowolnym momencie użytkowane w pełnym zakresie.

Najprostsze modele rotomatów działają według ustalonego z góry cyklu, bardziej rozbudowane wersje mają możliwość dostosowania różnych programów w zakresie obrotu zgodnego z ruchem wskazówek zegara, przeciwnego albo mieszanego.

Kierunek pracy urządzenia jest uzależniony od tego, w jaki sposób działa wahnik w zegarku. Sposób pracy rotomatu polega na tym, że pracuje on kilka minut, a potem następuje przerwa – takie cykle cały czas się powtarzają i umożliwiają prawidłową pracę mechanizmu zegarka, może być on do Twojej dyspozycji w każdej chwili.

Powinieneś brać pod uwagę, że mechanizmy zegarków, które są często rozregulowywane, są o wiele mniej trwałe. Wymagają często interwencji zegarmistrza, co sprawia, że jesteś narażony na dodatkowe koszty. Decydując się na rotomat, który nie tylko odpowiednio spełnia swoją funkcję, ale jest estetycznie wykonany, możesz wyeksponować swój zegarek w jakimś eleganckim i widocznym miejscu, na przykład w salonie.

Właściciele kilku zegarków automatycznych mogą zdecydować się na zakup rotomatu zaopatrzonego w dwie stacje obrotowe, może być on wyposażony również w specjalne schowki i miejsce na zaprezentowanie biżuterii.

I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles