Zakręcana koronka w zegarku – do czego służy?

Jeśli nosisz na co dzień zegarki, to zwracasz uwagę na względy estetyczne oraz jakość wykonania czasomierza. Do zalet zegarków zalicza się elegancki wygląd tarczy, wytrzymałość, wagę i funkcje dodatkowe. Jednym z istotnych elementów zegarka jest także zakręcana koronka. Odpowiada ona za działanie zegarka oraz chroni go przed wilgocią i wodą. Co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Zabezpieczenie przed wilgocią i wodą

Zakręcana koronka jest często pomijana lub niedoceniana przez użytkowników. Za jej pomocą możliwe jest nakręcenie zegarka, a także ustawienie aktualnej daty i godziny. Koronka jest elementem, w jaki wyposażony jest zarówno zegarek damski, jak i męski.

Może mieć także wpływ na wodoszczelność. Jeżeli zostanie zamontowana w nieprawidłowy sposób lub będzie uszkodzona, do wnętrza czasomierza może przedostać się wilgoć, co spowoduje uszkodzenie delikatnego mechanizmu. Dlatego zakręcana koronka jest stosowana szczególnie często w modelach wodoszczelnych. W gwincie koperty umieszczana jest dodatkowa uszczelka, która ogranicza możliwość przedostania się wody do środka zegarka. W ten sposób możesz korzystać z urządzenia w warunkach zwiększonej wilgotności.

Precyzyjne mocowanie elementów

Uzyskanie dużego stopnia wodoszczelności wymaga dokładnego dopasowania wszystkich elementów zegarka. Zakręcana koronka jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jej eksploatacja wymaga ostrożności. Na skutek uderzenia lub kontaktu z innym przedmiotem może zostać poluzowana i w konsekwencji będzie wypadać.

Koronka w zegarku może być także w nieprawidłowy sposób dokręcona lub istnieje ryzyko wystąpienia wady materiałowej. W takiej sytuacji zegarek musi zostać naprawiony, a pomoc uzyskasz u zegarmistrza. 

Samodzielna wymiana koronki

Wymianę koronki możesz również wykonać samodzielnie, ale wymaga to wiedzy i dużej precyzji. Przed zużytą koronkę musisz usunąć. Najlepiej zrobić to, otwierając dekiel i wciskając przycisk, znajdujący się w pobliżu wałka naciągowego. W niektórych modelach zegarków znajdziesz śrubkę nad wałkiem, którą trzeba odkręcić.

Nowa koronka musi pasować nie tylko do gwintu, ale także mieć rozmiar i kształt dostosowany do koperty. Koronka powinna mieć długość pozwalającą na swobodne poruszanie wskazówkami zegarka, ale nie odstawać nadmiernie na zewnątrz. Dlatego wszystkie elementy muszą być starannie dopasowane do konkretnego modelu zegarka.

Po montażu działającego mechanizmu musisz złożyć ponownie zegarek, ustawić datę i pozostałe parametry. Jeżeli wszystko zostało wykonane prawidłowo, czasomierz nie powinien stracić właściwości związanych z wodoszczelnością. Bez względu na jakość wykonania i ostrożne użytkowanie zegarka, uszczelka koronki powinna być wymieniana, najlepiej raz na 2 lata. Dzięki temu mechanizm będzie działał bezawaryjnie przez długi czas.

Ważne zasady użytkowania

Zakręcana koronka jest stosowana w różnego typu zegarkach, nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Koronka powoduje, że mechanizm jest bardziej skomplikowany i podatny na uszkodzenia. Większość z nich wynika z nieprawidłowego użytkowania, na przykład próby przestawienia godziny przy zakręconej koronce, co powoduje jej wyrwanie.

Dlatego zakup zegarka z zakręcaną koronką powinien być poprzedzony nabyciem wiedzy o działaniu tego mechanizmu i zapoznaniu się ze wskazówkami producenta związanymi z codziennym użytkowaniem.

Elegancki zegarek na prezent

Zegarek z zakręcaną koronką może być świetnym upominkiem na wiele okazji. Styl tarczy należy do indywidualnych upodobań osoby obdarowywanej. W ten sposób możesz przygotować doskonały zegarek męski lub zegarek damski na jedną z ważnych okazji obchodzonych w ciągu roku.

Zegarek z zakręcaną koronką może mieć klasę wodoszczelności 100M, czyli 10 atmosfer. Dlatego może być używany przez osoby spędzające dużo czasu nad jeziorem lub nad morzem, a nawet przez miłośników nurkowania. Zegarek na prezent pozwala podkreślić charakter osoby obdarowanej i będzie cieszył oko każdego dnia, zarówno podczas wypoczynku, jak i w pracy.

I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles