Czy nakręcanie zegarka automatycznego może uszkodzić mechanizm?

Zegarki automatyczne cenione są za swoją unikatowość oraz wygodę, którą zapewniają w porównaniu z zegarkami mechanicznymi wymagającymi ręcznego nakręcenia. By zapewnić działanie mechanizmu, wystarczy nosić zegarek na ręce, a jej ruch zapewni energię do pracy czasomierza. Działanie zegarków automatycznych opiera się na zastosowaniu wahnika, który porusza się razem z ruchem ręki i napędza mechanizm przekładni. Ten w rezultacie napina sprężynę, dostarczając energii na działanie całego mechanizmu zegarka. Sprężyna w miarę wzrostu napięcia magazynuje energię, która wyrażana jest w rezerwie chodu - czasie, przez który zegarek może działać bez dalszego nakręcania.

Ręczne nakręcanie zegarka automatycznego z pozycji koronki

Wielu producentów oferuje mechanizmy z możliwością ręcznego nakręcania zegarka automatycznego poprzez przekręcanie koronki w jedną  stronę. Jest to szczególnie popularne w mechanizmach występujących w różnych wariantach o wspólnej bazie, lecz różnych dodatkowych funkcjach.

Czy w takim razie fakt, że dana funkcja istnieje, powoduje, że należy z niej korzystać?

Wiele zależy od konkretnej sytuacji i ogólnego sposobu korzystania z czasomierza. Najpierw jednak chcielibyśmy przedstawić parę praktycznych aspektów mechanizmów automatycznych. Zegarek automatyczny zaprojektowany jest do pracy w określony sposób Mechanizm automatyczny, co do zasady, ma być napędzany ruchem ręki. Cała konstrukcja i kilkaset współpracujących ze sobą kunsztownych elementów zostało zaprojektowane tak, by w optymalny sposób pracować, pozyskując energię w wyniku działania wahnika, a nie pokrętła koronki. Najlepiej więc jest korzystać z zegarka w sposób, dla którego został zaprojektowany. Niestety, pomimo dobrych chęci, nakręcając zegarek automatyczny ręcznie, możemy mu bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Mechanizm może zgromadzić tylko określoną ilość energii

Wspomniana przez nas wcześniej rezerwa chodu dotyczy każdego mechanicznego zegarka. Oznacza to wprost, że zegarek nie może zmagazynować więcej energii, niż jest to założone konstrukcyjnie. W takim wypadku nakręcanie ręczne z pozycji koronki powoduje niepotrzebne i nadmierne napięcie sprężyny, co może mieć znaczny wpływ na trwałość tego elementu. Mechanizm automatyczny skonstruowany jest tak, by ta sytuacja nie miała miejsca w przypadku nakręcania ruchem ręki - odpowiednie elementy ześlizgują się wtedy, zamiast stawiać opór i przekazywać energię sprężynie.

Automatyczny zegarek nakręcany manualnie wykonuje podwójną pracę

A przynajmniej tak można to ująć w uproszczeniu. Zamiast naturalnie nakręcać się i rozładowywać energię zgromadzoną w sprężynie, mechanizm pozostaje nieustannie nakręcony niezależnie od pracy wahnika, który pracuje na darmo. Taki stan ma wpływ na szybsze zużycie wielu podzespołów i po prostu powinno się go unikać.

Jak i kiedy nakręcać ręcznie zegarek automatyczny?

Ręczne nakręcanie zegarka automatycznego ma sens, gdy wyczerpiemy całkowicie rezerwę chodu, a chcemy czym prędzej skorzystać z zegarka. W takiej sytuacji można ostrożnie nakręcić zegarek, kręcąc koronką 7-10 razy przód tył, lecz z pewnością nie do maksymalnej wartości. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi, by mieć pewność, że wykonasz tę operację właściwie - należy zwrócić szczególną uwagę mechanizmy z jednostronnym nakręcaniem z pozycji koronki oraz mieć świadomość, że niektóre mechanizmy po prostu nie są wyposażone w tę funkcję.

Co zrobić, by mechanizm się nie zatrzymał?

Sytuacją idealną jest niedopuszczenie do zatrzymania mechanizmu zegarka automatycznego. Jako oddani miłośnicy zegarków, radzimy Wam czerpać jak najwięcej radości z noszenia swoich ulubionych modeli tak często, jak tylko możecie! Rozumiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe, a niektóre zegarki będą musiały poczekać na wyjątkowe okazje. Z pomocą może przyjść wtedy rotomat, który wprawi mechanizm w ruch zapewniający mu energię do pracy. Ponadto rotomat to świetne urządzenie, by w bezpieczny sposób wyeksponować swoją kolekcję mając pewność, że zapewniamy czasomierzowi najlepsze możliwe warunki przechowywania.

4 podstawowe zasady dbania o zegarek automatyczny

Znasz już najważniejsze zasady nakręcania zegarków automatycznych, ale to nie wszystko. Chcąc cieszyć się zegarkiem automatycznym przez długie lata, koniecznie zwróć uwagę również na te 4 czynniki:
  • Temperatura - wahania temperatur nie są dobre dla mechanizmu. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może wpłynąć na uszkodzenie delikatnych elementów wewnątrz zegarka oraz zmienić właściwości płynów i smarów odpowiedzialnych za ich ochronę. Czasomierze najlepiej “czują się” w temperaturze pokojowej.
  • Pole magnetyczne - pomimo że wielu producentów zabezpiecza mechanizmy przed polem magnetycznym, wciąż może mieć ono negatywny wpływ na działanie zegarka. Odczujemy to przede wszystkim w postaci niedokładności pomiaru czasu - mechanizm może zacząć odczuwalnie się spóźniać lub spieszyć. Unikaj zatem trzymania zegarków z urządzeniami elektronicznymi lub w pobliżu sprzętów RTV.
  • Wibracje i upadki - żadne urządzenie nie lubi wibracji ani upadków. Dotyczy to również zegarków automatycznych. Pomijając oczywiste szkody, które może wyrządzić nagłe zderzenie z podłogą lub inną powierzchnią, uderzenia i wibracje mogą wpłynąć również na zachowanie sprężyny, przekładni czy balansu. Stanowczo uczulamy także na próby kreatywnego imitowania ruchów nadgarstka, by nakręcić mechanizm - są na to znacznie bezpieczniejsze rozwiązania w postaci rotomatów.
  • Regularny serwis - mechanizm to zespół licznych elementów, które wspaniale współpracują ze sobą, o ile zapewnimy im właściwe do tego warunki. W tym celu należy serwisować zegarek automatyczny co 3 do 5 lat, a ten odpłaci nam się długowiecznością!
Dobrej jakości zegarek potrafi być towarzyszem na lata, a nawet dekady! Pod warunkiem że odpowiednio zadbasz o jego kondycję. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w tym, a Twoja pasja do czasomierzy będzie się tylko rozwijać. A może szukasz już kolejnego zegarka automatycznego do kolekcji? Poznaj naszą ofertę pod linkiem - zegarki automatyczne.
I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles