Co wpływa na to, że zegarek się spóźnia lub śpieszy?

Każdy zegarek ma tolerancję błędu niezależnie od tego, czy jest to zegarek kwarcowy, czy mechaniczny. Ponadto istnieją różne wymagania dokładności dla wielorakich rodzajów zegarków. Jednak tak jak opóźnienie o kilka sekund raczej nie stanowi problemu, to już ciągłe rozregulowanie może irytować. Co wpływa na to, że zegarek się spóźnia lub spieszy i jak można temu zaradzić?  

Dlaczego zegar się spóźnia?

Głównym winowajcą rozregulowania pracy zegarków mechanicznych jest wahanie temperatury. Taki zegarek należy chronić przed mrozem oraz bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przyczyną, dlaczego skrajne temperatury wpływają na odczyt czasu, są metalowe elementy, z których wykonany jest zegarek. Należy pamiętać, że podczas ciepłych dni takie elementy mogą się rozszerzać, natomiast podczas zimy kurczyć. Aby temu przeciwdziałać, musisz nakręcić mechanizm, jednocześnie przestrzegając wskazówek zawartych w instrukcji dołączonej do zegarka.

Modele zegarków wyposażonych w naciąg automatyczny wymagają ciągłych zmian kąta. Takie chronometry nie muszą być często nakręcane z racji możliwości wystąpienia szybkiego zużycia sprężyny. Taki rodzaj zegarka może zacząć zwalniać na skutek uderzenia. Natomiast jeżeli będziesz wykorzystywać go ostrożnie, zgodnie z niezbędnymi warunkami pracy, mechanizm powinien służyć przez długi czas.

 W przypadku zegarków kwarcowych powodem na opóźnianie takiego zegara jest częstotliwość drgań, która jest stała. Jednak może zostać to zakłócone, wykorzystując zmiany temperatury.

Dlaczego zegarek się spieszy? 

Przyczyn, które odpowiadają za problem przyspieszania zegarka, można wymienić kilka. To najczęściej występujących zalicza się:

  •          zagęszczenie smaru,
  •          szybkie zmiany temperatur,
  •          stopień napięcia sprężyny,
  •          reakcja na zmiany w polu grawitacyjnym Ziemi.

Musisz jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie, która mówi, że im słabsze uzwojenie sprężyny, tym szybciej zegar będzie działał. Jeśli jednak okazało się, że Twój zegar nagle zaczął sprawiać problemy, nie podejmuj zbędnego ryzyka. Najlepiej takie urządzenie oddać do zegarmistrza.

Różne rodzaje zegarków i ich naprawa

Zegarek cyfrowy

Jeżeli czas wskazywany przez zegar cyfrowy jest niedokładny, to bardzo prawdopodobne, że niestety nie będzie możliwości naprawy. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm elektroniczny oparty jest na generatorze zegara. Taki element jest mikroukładem emitującym impuls raz w określonym przedziale czasu.

Problem z odczytem czasu może zdarzyć się z dwóch powodów. Jednym z nich jest zmiana parametrów wewnętrznych, a mianowicie zmniejszenie pojemności w kondensatorze. Niestety nie ma możliwości, aby stworzyć mikroukład, który byłby bardzo dokładny. W każdym przypadku taki zegar będzie z czasem działać coraz gorzej, nawet jeżeli napotkany błąd będzie minimalny.

Zegar ścienny

Jeżeli Twój zegar jest zasilany za pomocą akumulatora, to w przypadku przyspieszenia należy go wymienić. Natomiast jeżeli jest samoczynnie zwijający się, regulacja ruchu w takiej sytuacji będzie znacznie bardziej skomplikowana. W przypadku takiego zegara możesz spróbować naprawić go własnoręcznie. Gdy tylko zauważysz odchylenie sprężyn na zegarku, obróć wskazówkę minutową zgodnie z jej kierunkiem ruchu, a zegar znów zacznie funkcjonować prawidłowo. Natomiast jeżeli obawiasz się uszkodzenia, najlepiej będzie skontaktować się z zegarmistrzem.

Zegar kwarcowy

Zegary kwarcowe są dokładniejsze od zegarków mechanicznych, jednak nadal zdarzają się problemy z ich dokładnością. W przypadku zegarka tego typu najlepiej jest go oddać profesjonaliście. Jednak warto tu podkreślić, że niekiedy naprawa może kosztować tyle samo, co dany zegarek, więc czasem lepszą opcją jest kupienie nowego modelu.

Przed zakupem zegarka pamiętaj o możliwości skonsultowania się z zegarmistrzem. Pomoże Ci on w wyborze i podpowie szczegółowo, na co warto zwrócić uwagę przy kupnie zegarka. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne zwłaszcza przy wyborze drogiego egzemplarza.

 

I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles