Zegarki lotnicze - nie tylko dla pilotów!

Zegarki lotnicze cieszą bardzo dużą popularnością. Charakteryzują się czytelną tarczą, wieloma przydatnymi funkcjami oraz bardzo wysoką trwałością. Cechy te sprawiają, że po zegarki lotnicze sięgają nie tylko piloci! Jaka jest historia zegarków lotniczych i czy warto zainwestować w tego typu zegarek? Zapraszamy do lektury!

Krótka historia zegarków lotniczych

Chociaż zegarki lotnicze kojarzą się nam przede wszystkim z wyposażeniem pilotów biorących udział w II Wojnie Światowej to ich historia jest nieco dłuższa. Pierwszy zegarek lotniczy został stworzony przez Cartiera dla Alberto Santosa-Dumonta – brazylijskiego pioniera lotnictwa, który 23 października 1906 roku samolotem swojej konstrukcji No. 14-bis (uznawany za pierwszy współczesny samolot) przeleciał odległość 60 m W tym czasie preferowano jeszcze noszenie zegarków kieszonkowych, a zegarek Cartiera był pierwszym w historii seryjnym zegarkiem z bransoletką. Bardzo szybko wiele szwajcarskich firm zaczęło produkować zegarki lotnicze dla pilotów, projektując je w ten sposób, aby zapewniały jak największą czytelność. Wprowadzono m.in. czarne tarcze i duże wskazówki. W 1909 roku Zenith zaprojektowała zegarek lotniczy, który założył Louis Bleriot na lot nad kanałem La Manche. Niektóre firmy produkowały zegarki na specjalne zamówienia, inne np. IWC, dla aeroklubów. W czasie II wojny światowej, zegarki lotnicze faktycznie były już bardzo popularne i produkowało je wiele firm.

Współczesne zegarki lotnicze

Zegarki lotnicze nie tracą dziś na popularności. Zakładają je nie tylko piloci, ale także miłośnicy lotnictwa oraz osoby w ogóle z nim nie związane, ceniące sobie jednak wygodę i aspekt praktyczny. Są to także zegarki niezwykle trwałe. Bardzo ciekawe modele ma w swojej kolekcji marka Orient. Jej zegarki stylizowane na te używane przez pilotów, charakteryzują się dużą czytelnością tarczy, odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i przeciążenia. Przykładem może być Orient RA-AC0H04Y10B czy też Orient RA-AC0H02N10B. Ciekawą propozycję zegarków lotniczych ma też firma Bulova, m.in. model z edycji specjalnej BULOVA LUNAR PILOT CHRONOGRAPH 98K112 SPECIAL EDITION-SET 43,50 MM.

Czym charakteryzują się zegarki lotnicze?

Zegarki lotnicze muszą spełniać pewne funkcje, które zakwalifikują je do grupy odpowiednich zegarków dla pilotów. Przede wszystkim, ważna jest, wspomniana już kilkakrotnie, czytelność. Bardzo istotny jest kontrast, tak, aby wszystkie elementy umieszczone na cyferblacie dobrze rzucały się w oczy. Dobrze widoczne musza być także wskazówki. Bardzo często są one  dodatkowo podświetlane. Zegarki lotnicze, także te stylizowane, mają często suwak logarytmiczny oraz funkcję GMT, która pozwala na wyświetlenie czasu z dwóch stref czasowych. Charakteryzują się także dużą kopertą.

Czy warto inwestować w zegarek lotniczy?

Jeżeli w zegarkach cenisz sobie przede wszystkim aspekt praktyczny, który można połączyć z nowoczesnym designem, powinieneś sprawdzić ofertę zegarków w stylu lotniczym. Są to zegarki, które bardzo dobrze sprawdzą się na co dzień ze względu na swoją klasykę. Jednocześnie są także eleganckie, dzięki czemu można założyć je do garnituru. Mogą być bardzo dobrym pomysłem na prezent, zarówno dla samych pilotów, jak i dla miłośników tego sportu. Ale oczywiście nie tylko. To świetny wybór dla miłośników elegancji i funkcjonalności, a także dla osób mających problem ze wzrokiem. Zegarki lotnicze charakteryzują się również niepowtarzalnym stylem, dzięki czemu przyciągają wzrok!

I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles