ETA - historia, zmiany i porównanie z innymi mechanizmami zegarków

ETA to jedna z najbardziej uznanych firm zajmujących się produkcją mechanizmów, w które zaopatruje liczne marki zegarkowe.

Szwajcarski producent zajmuje wyjątkową pozycję w świecie zegarków. Jego dokonania i skala działalności na przestrzeni ostatnich dekad sprawiają, że pozostaje jednym z najważniejszych przedsiębiorstw w historii szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

ETA - 3 litery, które zmieniły historię szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej

ETA stworzyła na rynku zegarmistrzowskim wyjątkową sytuację. Jej wieloletnia dominacja na rynku była tak znacząca, że zgodnie z regulacjami antymonopolowymi musiała dostarczać swoje produkty niemal wszystkim, którzy złożyli na nie zamówienie.

Marka produkuje mechanizmy różnych rodzajów - manualne, automatyczne i kwarcowe - które dzięki licznym wariantom są w stanie zaspokoić każde wymagania. Wykorzystywane technologie i osiągana przez firmę niezrównana jakość przy niespotykanej skali produkcji są niemal niemożliwe do osiągnięcia. Na przestrzeni dekad, firma zdołała doprowadzić produkcję mechanizmów do perfekcji, zapewniając całej branży wyjątkowe, trwałe i precyzyjne serca zegarków.

Historia marki jednych z najpopularniejszych mechanizmów na świecie 

Historia marki siąga 1856 roku, gdy jeszcze pod nazwą Dr. Girard & Schild produkowała częściowo zmontowane mechanizmy, które odsprzedawała manufakturom montującym kompletne zegarki.

Wydawałoby się, że od tego czasu wiele się nie zmieniło, ponieważ do dziś firma jest znana z podobnego profilu działalności, jednak - jak to zwykle bywa - historie wielkich marek nie należą do najprostszych.

Znana dziś ETA przeszła bardzo długą drogę. Ukształtowały ją w dużym stopniu kryzysy mające wpływ na cały szwajcarski przemysł zegarmistrzowski. Najważniejszymi wydarzeniami w historii marki są:

 • I wojna światowa, która wymusiła metamorfozę całego szwajcarskiego rynku zegarkowego i zawarcie porozumień między producentami.
 • Wielki Kryzys w 1929 r. powodujący konieczność rozszerzenia współpracy między producentami i scentralizowaną kontrolę nad rynkiem zegarmistrzowskim.
 • Podział firmy według specjalizacji na 2 marki - ETA (producenta mechanizmów) oraz Eterna (producenta zegarków).
 • Kryzys naftowy w 1973 r., który istotnie wpłynął na światowe rynki oraz przedsiębiorstwa.
 • Kryzys kwarcowy w 1974 r. spowodowany zbyt późnym wejściem przez Szwajcarów na rynek zegarków kwarcowych, który w połączeniu z kryzysem naftowym doprowadził szwajcarski przemysł zegarmistrzowski na skraj upadku lub wykupienia przez świetnie prosperujących Japończyków.

Analizując historię producenta mechanizmów, można zaobserwować, że najtrudniejsza sytuacja nastąpiła w wyniku ostatnich 2 spośród powyższych wydarzeń.

Były to jednak wydarzenia, które doprowadziły markę na sam szczyt.

Szwajcarzy nie poddali się w ich obliczu i pod przywództwem Nicolasa G. Hayeka zdołali podjąć walkę o swój przemysł zegarkowy. Dzięki licznym wysiłkom oraz przełomowym produktom (między innymi wprowadzeniu zegarków marki Swatch, których pierwszym sercem był kwarcowy mechanizm marki ETA) zdołali odzyskać swoje miejsce na rynku.

W wyniku tych wydarzeń narodziła się grupa przedsiębiorstw znana do dziś jako Swatch Group, w której ETA nieprzerwanie pełni rolę głównego producenta mechanizmów dla wszystkich marek należących do grupy oraz eksportera mechanizmów poza grupę, w tym również poza Szwajcarię.

Czy ETA to jedyny rozsądny wybór? 

ETA tworzy mechanizmy cieszące się niezwykłą reputacją. Mimo to, sam Hayek dążył do tego, by firma mogła ponownie produkować jedynie dla Swatch Group, zachęcając jednocześnie inne firmy do inwestycji w produkcję swoich mechanizmów.

Dziś, po wielu latach, jesteśmy w momencie, w którym ETA w końcu zacieśnia portfolio firm, którym dostarcza mechanizmy. Uważamy jednak, że jest to bardzo dobry ruch - zarówno dla Swatch Group, jak i dla całej branży.

Należy więc rozglądać się za różnymi mechanizmami. Być na bieżąco z tym, co nowe i nie bać się inwestować w zegarki z sercem innych producentów.

Inne popularne mechanizmy

Nasze zestawienie skupia przede wszystkim mechanizmy, które dostarczane są przez producentów markom sprzedającym zegarki. Nieliczne firmy mogą pozwolić sobie na własne mechanizmy i najczęściej dotyczy to czasomierzy z bardzo wysokiej półki.

Miyota

Produkowane przez Citizen Watch mechanizmy Miyota oferują opłacalną alternatywę dla szwajcarskich mechanizmów bez uszczerbku na jakości. Są znane z solidnej konstrukcji, płynnej pracy i możliwości wprowadzania dodatkowych komplikacji, co czyni je popularnym wyborem wielu marek.

Seiko

Znana ze swojej innowacyjności firma Seiko opracowała szereg mechanizmów mechanicznych, automatycznych i kwarcowych. Każdy z nich oferuje unikalne funkcje i korzyści. Mechanizmy Seiko zapewniają niezawodne działanie i są cenione przez entuzjastów zegarków na całym świecie, napędzając czasomierze marek takich jak Breitling, Armida, czy Invicta.

Sellita

Szwajcarskie mechanizmy mechaniczne, które zyskały popularność jako niezawodna i przystępna alternatywa dla mechanizmów ETA. Bazujące na ciągle udoskonalanych wygasłych patentach giganta, mechanizmy Sellita są szeroko stosowane przez wiele marek zegarków w całej branży.

Ronda

Mechanizmy kwarcowe tego szwajcarskiego producenta są znane ze swojej precyzji i niezawodności. Stosowane w szerokiej gamie czasomierzy - od zegarków codziennych po luksusowe modele. Mechanizmy Ronda są popularnym wyborem, zarówno wśród producentów zegarków, jak i ich użytkowników.

Nie bez powodu na naszej liście umieściliśmy producenta specjalizującego się w mechanizmach kwarcowych. ETA, zarówno w swojej historii, jak i obecnie, także ma w swoim portfolio uznane mechanizmy kwarcowe, które warto byłoby zestawić z konkurencją.

I to właśnie Ronda należy do mechanizmów, o które najczęściej pytają nas klienci szukający zegarka kwarcowego w kontekście alternatywy dla ETA.

ETA czy Ronda - który z mechanizmów wybrać?

Poszukiwanie idealnego mechanizmu zegarkowego to nie lada wyzwanie. Tradycja i reputacja marki ETA czy stosunek ceny do jakości mechanizmów Ronda? To bardzo trudny wybór i uważamy, że nie należy tak do podchodzić do tego tematu.

Decyzja dotycząca zegarka nie powinna być podyktowana odgórnym wyborem, lecz skupić się na Twoich potrzebach i dostosowaniu do nich konkretnego modelu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zegarek z sercem spod szyldu ETA czy Ronda, możesz być pewien, że wybierasz szwajcarską jakość i niezawodność. W przypadku tych dwóch producentów nie ma złych wyborów!

Modele wyposażone w mechanizm ETA dostępne w sklepie WestWatches.pl

 1. https://westwatches.pl/pl/epos-3441131965630 
 2. https://westwatches.pl/pl/tissot-tradition-t0634283603800 
 3. https://westwatches.pl/pl/epos-north-star-4390152209615 
 4. https://westwatches.pl/pl/revue-thommen-air-speed-xi-160532533 
 5. https://westwatches.pl/pl/epos-north-star-3439322201625 
 6. https://westwatches.pl/pl/laco-861748 

Podsumowanie 

ETA to jeden z najważniejszych producentów mechanizmów zegarkowych, który przez wiele lat posiadał niemal monopolistyczną pozycję na szwajcarskim rynku. Nasycona kryzysami i przekształceniami historia firmy inspiruje, budzi podziw i zaufanie do jej produktów.

Bez ETA dzisiejszy świat zegarków wyglądałby zupełnie inaczej.

Idą jednak zmiany. I to zmiany, którym przychylny jest sam producent chcący otworzyć rynek na nowe mechanizmy i ograniczyć skalę swojej dominacji.

Warto zatem szanować tradycję, lecz jednocześnie być otwartym na alternatywy i poznawać mechanizmy innych producentów, które w wielu przypadkach potrafią być równie dobrym wyborem.

 

 
I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles