Mechanizmy zegarków – co powinieneś o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zazwyczaj, gdy wybierasz zegarek na prezent, najczęściej oceniasz go po wyglądzie. Z drugiej strony, gdy szukasz zegarka, chcesz też zwrócić uwagę na jego wnętrze. Oczywiście to właśnie mechanizm nadaje zegarkowi jego najważniejsze funkcje i decyduje o niezawodności. Ponieważ istnieje kilka różnych rodzajów mechanizmu, ważne jest zapoznanie się z nimi, aby dokonać lepszego i bardziej spersonalizowanego wyboru. Wraz z rozwojem technologii, rozwinęły się również mechanizmy zegarowe. Dziś masz do wyboru kilka opcji.

Mechanizm kwarcowy w zegarkach naręcznych

Zegarki oparte o mechanizm kwarcowy funkcjonują dzięki kryształowi kwarcu wbudowanemu w jego wnętrze. System ten jest stosowany jednakowo w zegarkach damskich oraz męskich.

Kwarc wzbudzony przez baterię wibruje z prędkością ponad 32 000 drgań na sekundę. Czas ten jest odliczany przez kryształ kwarcowy i wyświetlany jako aktualna godzina na wyświetlaczu lub tarczy zegarka. Ponieważ oscylator wytwarza wyraźny znak, zegarki kwarcowe są dokładniejsze niż mechaniczne. Najdokładniejsze zegarki kwarcowe charakteryzują się różnicą zaledwie 9 sekund na miesiąc. W standardowych modelach liczba ta wynosi 20 sekund. Jest to niezwykle drobny margines błędu w porównaniu do zegarków z zakręcanym zamkiem.

Zegarki z mechanizmami kwarcowymi działają nie tylko na podstawie kryształ kwarcu, ale również baterii. Oscylator kwarcowy przyjmuje drgania kryształu kwarcu wywołane przez baterię i umożliwia zegarkowi wyświetlanie aktualnego czasu. Częstotliwość oscylacji wynosi ponad 32 000 razy na sekundę, co pozwala zegarowi kwarcowemu osiągnąć niezwykle wysoką dokładność odmierzania czasu. Oscylacje kwarcu wprawiają zegar w ruch za pomocą prądu elektrycznego raz na sekundę, napędzając sekundnik – kwarcowy mechanizm jest więc bardzo dokładny.

Obecnie opracowano modele kwarcowe, które mogą dać błąd +/-10 sekund na rok! Ponieważ jednak zegarki kwarcowe zasilane są bateriami, należy również zwrócić uwagę na ich dobór, na przykład podczas wybierania zegarka na prezent.

Mechanizm automatyczny w zegarkach naręcznych

Zegarki automatyczne zawsze były bardzo popularne, zarówno przez profesjonalnych użytkowników, jak i amatorów, głównie ze względu swojej wygody. Ceny są stosunkowo wysokie w porównaniu do systemów zasilanych bateriami. Dlaczego? Proces produkcyjny w tym przypadku jest bardziej złożony. Zegarek otrzymuje swoją energię z ruchu ręki, na której jest noszony. Jest to zasługa profesjonalnej sprężyny, która automatycznie uruchamia balans zegarka wraz z ruchem wskazówek.

Mechanizm automatyczny jest popularny w damskich i męskich modelach zegarków. Model z mechanizmem automatycznym powinien cały czas działać idealnie, jedynie od czasu do czasu potrzebując drobnej regulacji godziny. Z tego powodu ruchy automatyczne mają tylko tymczasową tolerancję -10/+25 sekund na dzień. To nie wszystko! Automatyczne ruchy mają również rezerwę mocy, jest to cecha, która utrzymuje je w stanie pracy, nawet jeśli zegarek nie jest noszony cały czas. Aby zapewnić stały ruch zegarka, nawet kiedy go nie nosisz, możesz użyć rotomatu. 

Zegarek automatyczny działa na tej samej zasadzie, co zegarek mechaniczny: energia obracającej się sprężyny wprawia w ruch koła zębate, które napędzają wskazówki na tarczy. W przeciwieństwie do zegarka nakręcanego ręcznie – automatyczny czasomierz nie wymaga specjalnej operacji do nakręcania sprężyny, a wewnętrzny stabilizator automatycznie nakręca sprężynę, jeśli zegarek doświadcza napięcia podczas chodzenia lub podnoszenia ręki.

Mechanizm mechaniczny w zegarkach naręcznych

Automatyczne mechanizmy w zegarkach na rękę zostały opracowane znacznie wcześniej niż mechanizmy kwarcowe i były masowo produkowane w latach dwudziestych XX wieku. Zegarki wyposażone w ten mechanizm nie posiadają baterii ani ręcznego naciągu, które były charakterystyczne dla ich przodków.

Ważną rolę odgrywa tu wirnik, zwany też wahadłem. Element ten zasilany jest za pomocą ruchów nadgarstka posiadacza zegarka – za ich pomocą naciągana jest sprężyna napędowa, która z kolei wprawia mechanizm zegarka w ruch. 

Z kolei za wytwarzanie energii do napędu odpowiada naciąg. Zegar mechaniczny wykonany jest z konkretnych części, jakie zostały dobrze oraz powoli związane poprzez profesjonalnego rzemieślnika. Mechanizm jest sercem każdego zegarka. Regulowany jest ręcznie przez pokręcanie koronką.

I like it! (0)
You have to be logged in to like this post. Log in

Comments

No comments

Nick visible to other users
We'll never share your email with anyone else.

See popular articles