Jak dobrać zegarek do ubioru?

Elegancki zegarek to idealne dopełnienie codziennej stylizacji. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży czasomierzy znajdziesz jednak setki różnych modeli. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wybrać ten właściwy, ponieważ wiele zależy od garderoby. Przeczytaj, jak dobrać zegarek do ubioru i dlaczego nie ma uniwersalnych zegarków.

Jaki zegarek do garnituru, a jaki do smokingu?

Podstawowa zasada dotycząca ubioru, na którą zwracają uwagę styliści, mówi, że im bardziej elegancki strój zakładasz, tym mniej wyrazisty powinien być czasomierz. To, jaki zegarek do garnituru założysz, powinno być świadomym wyborem i iść w parze z pozostałymi elementami stroju, a zwłaszcza butami, paskiem i torbą oraz biżuterią, jeżeli z niej korzystasz.

Jaki zegarek założyć do smokingu?

Półformalny smoking zakładany jest tylko na wyjątkowe okazje. Praktycznie zawsze dobiera się do niego czarne skórzane buty o prostym kroju. Do takiej stylizacji pasuje wyłącznie zegarek na czarnym pasku.

Choć niekiedy możesz zobaczyć towarzyszące smokingowi zegarki na bransolecie, nadal nie jest to powszechnie akceptowany wybór. Warto jednak wskazać, że taką swobodną kreację prezentował m.in. James Bond w filmie „Casino Royale”.

Jak dopasować zegarek do stroju?

W przypadku mniej formalnego garnituru wybór zegarka jest nieco trudniejszy, ponieważ obecnie ten strój zakłada się na wiele okazji. Niektórzy wkładają garnitur na co dzień, idąc do pracy lub na obiad do restauracji.

Z tego powodu zasady dotyczące noszenia garnituru uległy liberalizacji, a wraz z nimi również sugestie dotyczące zegarków garniturowych. Pamiętaj, aby zawsze oceniać zegarki kompleksowo. Uwzględnij nie tylko barwę paska, ale także kolor:

  • - koperty,

  • - tarczy,

  • - bransolety.

Tylko w ten sposób będziesz w stanie dopasować czasomierz do ubioru. Jaki kolor zegarka do garnituru wybrać?

Jaki zegarek do granatowego garnituru będzie dobrze wyglądał?

W przypadku granatu specjaliści od designu radzą połączenie koperty i tarczy utrzymanych w złotej tonacji z brązowym paskiem (nigdy na odwrót!). To gwarancja, że kolory będą ze sobą współgrały, ale jednocześnie odetną się od ciemnoniebieskiej bryły stroju.

Jaki zegarek do garnituru w kolorze czarnym? Najlepiej klasyczny!

W przypadku formalnego stroju w czarnym lub ciemnografitowym kolorze dobrze prezentuje się klasyka galanterii. Srebrny zegarek z białą tarczą na czarnym pasku z pewnością będzie pasował idealnie.

Jaki zegarek do szarego garnituru uzupełni Twój styl?

W przypadku szarych, klasycznych garniturów, podobnie jak przy stroju granatowym, warto postawić na brązowe paski. Przyjemną dla oczu harmonię będą one tworzyły z białą tarczą i srebrną kopertą.

Szare garnitury uznaje się jednak za mocno uniwersalne, dlatego możesz pozwolić sobie też na swobodniejszy dobór koloru paska.

Jak nosić zegarek? Praktyczne porady

Zwyczajowo mężczyźni zakładają zegarki na lewą rękę, ponieważ na prawej dłoni nosi się obrączkę. W ten sposób można równo rozłożyć dodatkowe akcenty ubioru. Dzisiaj ta zasada nie jest już jednak tak powszechna.

Czasomierze nosimy najczęściej na ręce, która nie jest dominująca (u osób praworęcznych – lewa, u leworęcznych – prawa). W ten sposób minimalizuje się ryzyko uszkodzenia zegarka podczas codziennego użytkowania.

Odpowiedź na pytanie, gdzie dokładnie powinien znajdować się zegarek, zależy od materiału, z jakiego wykonano pasek. Przyjmuje się, że metalowe bransolety powinny być nieco luźne, tak, aby mogły przesuwać się wzdłuż linii nadgarstka. Wynika to także z ich budowy, ponieważ metalowe ogniwa połączone ze sobą są sztywne i nie mogą dokładnie przylegać do skóry. Zegarki na skórzanych paskach powinny za to ciasno obejmować nadgarstek.

Kreatorzy wizerunku wskazują na kilka prostych zasad, które sprawią, że z czasomierzem będziesz czuł się doskonale. Przede wszystkim koperta powinna być schowana pod mankietem koszuli. Kiedy stoisz prosto z ramionami opuszczonymi wzdłuż tułowia, ma ona być całkowicie niewidoczna. Dopiero kiedy zginasz rękę w łokciu (np. podczas powitania lub sięgania po filiżankę kawy), może się pokazać.

Po drugie, zegarek męski nigdy nie powinien wystawać ponad materiał tak, aby rękaw w tym miejscu był uwypuklony. Z tej reguły wynika także konieczność dopasowania grubości koperty. W większości eleganckich modeli będzie ona wahała się między 6 a 10 mm.

Wreszcie, jeżeli często nosisz spinki do mankietów, dopasuj ich kolor do barwy koperty i tarczy. Do srebrnych spinek doskonale pasuje czerń i odcienie szarości. Z kolei spinki wykonane z drewna i bursztynu lepiej prezentują się w towarzystwie brązowego paska i złotej koperty.

Klucz do sukcesu tkwi w prostocie

W sklepach z zegarkami znajdziesz modele wyposażone w różne funkcje. Najprostsze z nich działają wyłącznie jako czasomierze. W tych nieco bardziej skomplikowanych mogą pojawić się m.in.:

  • - datownik;

  • - oznaczenie faz księżyca;

  • - alternatywne strefy czasowe;

  • - chronograf.

Koperta zegarka może mieć także mniej lub bardziej wyraźne zdobienia. Pamiętaj, że im więcej pól pojawia się na tarczy, tym mocniej będzie ona rzucała się w oczy. Jeżeli zegarek ma być dodatkiem do oficjalnej garderoby, funkcji powinno być jak najmniej. Wtedy wybrany model jedynie podkreśla elegancję ubioru, ale jej nie przytłacza. Na pytanie o to, jak dobrać zegarek do garnituru, można odpowiedzieć – im jest prościej, tym lepiej.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór czasomierzy – od klasycznych zegarków mechanicznych, przez modele sportowe, casualowe i militarne, po designerskie zegarki modowe. Jeżeli zastanawiasz się, jaki zegarek do garnituru będzie wyglądał najlepiej, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci w doborze zegarka do stroju wieczorowego lub smart casual.

Podoba mi się! (0)
Musisz być zalogowany aby polubić post. Zaloguj się

Komentarze

Brak Komentarzy

Nazwa widoczna dla innych użytkowników
We'll never share your email with anyone else.

Zobacz Popularne artykuły