Z jakich elementów zewnętrznych zbudowany jest zegarek naręczny?

Zegarek to funkcjonalne i estetyczne narzędzie przeznaczone do sprawdzania aktualnej godziny, które stanowi wyjątkową biżuterię pozwalającą na doskonałe uzupełnienie niemal każdego stroju. Z zegarków naręcznych korzysta wiele osób, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, z czego są one zbudowane. I chociaż nie jest to wiedza niezbędna go korzystania z czasomierza, to może bardzo się przydać, jeśli chce się korzystać ze wszystkich funkcji zegarków naręcznych.

Zegarek naręczny — z jakich elementów się składa?

Naręczne zegarki damskie i zegarki męskie to małe dzieła sztuki, które kryją w sobie misterne konstrukcje składające się ze starannie dobranych i umiejętnie zestawionych ze sobą elementów. Wśród zewnętrznych części wchodzących w skład klasycznego zegarka naręcznego, można wyróżnić kilka podstawowych, takich jak:

Koperta

Podstawowym elementem składającym się na konstrukcję każdego zegarka naręcznego jest koperta, w której osadzony jest mechanizm zegarka. W zależności od modelu koperta może przyjmować różnorodny kształt czy rozmiar. W ostatnich latach najpopularniejszym wyborem okazują się okrągłe koperty przymocowane do paska lub bransolety, których klasyczny charakter doskonale uzupełnia różnorodne stylizacje oraz nadaje im nietuzinkowego wykończenia. 

Koronka

Koronka to element umieszczony w kopercie, który przeznaczony jest do nakręcania zegarka mechanicznego oraz ustawienia położenia wskazówek. Koronka z reguły znajduje się po prawej stronie, gdzie jest położona równolegle do godziny trzeciej.

Tarcza 

Każdy zegarek naręczny musi posiadać tarczę, na której znajdują się wskazówki oraz oznaczenia godzin przyjmujące formę indeksów, cyfr arabskich czy cyfr rzymskich. Tarcza zegarka naręcznego może występować w różnorodnych kolorach, które z powodzeniem można dostosować do swoich indywidualnych preferencji. 

Wskazówki 

Wskazówki to element przymocowany na stałe do tarczy zegarka naręcznego, którego zadaniem jest wskazywanie użytkownikowi aktualnej godziny z dokładnością do minuty. Jednak niektóre modele czasomierzy posiadają sekundnik, pozwalający na bardziej precyzyjny pomiar czasu, a także dodatkowe elementy, takie jak datownik umożliwiający weryfikowanie aktualnej daty, fazy księżyca czy inne dodatki decydujące o przeznaczeniu danego zegarka. 

Szkło

Konstrukcje tarczy zegarowych zabezpieczane są przy pomocy szkieł, które wykonane są z różnego rodzaju materiałów — najczęściej w tym celu wykorzystywane jest najtwardsze szkło szafirowe lub niezwykle popularne szkło mineralne. Szkła mocowane na tarczy wykorzystywane są w celu zabezpieczenia jej przed kurzem i potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Dekiel

Mechanizm zegarka zabezpieczany jest od spodu przy pomocy dekla, na którym znajdują się informacje dotyczące producenta, modelu czy parametrów technicznych danego czasomierza. Niektóre modele zegarków naręcznych posiadają przeszkolony dekiel, który pozwala na wygodną obserwację pracy wykorzystanego w zegarku mechanizmu oraz niezwykłych, zdobionych elementów składających się na jego konstrukcję. 

Paski i bransolety

Zarówno zegarek męski, jak i zegarek damski to konstrukcja, na którą składa się pasek lub bransoleta pozwalająca na wygodne noszenie czasomierza na nadgarstku. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań, które często świetnie sprawdzają się jako zegarek na prezent, można spotkać paski wykonane ze skóry naturalnej lub bransolety ze stali nierdzewnej.

Paski ze skóry nadają zegarkowi prestiżowego wyglądu oraz zapewniają komfort podczas noszenia. Warto jednak pamiętać o tym, że pasek wykonany z takiego materiału zużywa się i należy go wymieniać co około 6-9 miesięcy. Znacznie większą trwałością cechują się bransolety wykonane ze stali nierdzewnej, które przez długi czas zachowują swój atrakcyjny wygląd.
Podoba mi się! (0)
Musisz być zalogowany aby polubić post. Zaloguj się

Komentarze

Brak Komentarzy

Nazwa widoczna dla innych użytkowników
We'll never share your email with anyone else.

Zobacz Popularne artykuły