Czy zakup zegarka męskiego może być dobrą lokatą kapitału? Czyli o rosnącej wartości markowych zegarków

Kupując czy też otrzymując w prezencie elegancki, markowy męski zegarek mało kto myśli o tym, że może on stanowić pewnego rodzaju lokatę kapitału. Z takim procesem kojarzą się prędzej sztabki złota czy srebra lub też bulionowe monety inwestycyjne. Jak się jednak okazuje, tak jak z innymi przedmiotami wysokiej jakości, które zostały wykonane z materiałów najlepszego rodzaju, również w przypadku markowych zegarków warto zwrócić uwagę na ich rosnącą z czasem wartość. Czym należy się kierować, by inwestycja tego rodzaju była faktycznie opłacalna?


Zegarek cenionej marki – to podstawa

Nie da się ukryć, że to właśnie marka jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na to, czy Twój zegarek męski będzie wraz z wiekiem zyskiwał na wartości. Z całą pewnością kilku producentów wyróżnia się na tle konkurencji. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, warto brać pod uwagę marki o długoletniej tradycji i rozpoznawalności. Moglibyśmy w tym miejscu wymienić takich producentów, jak Rolex czy Patek Philippe, których zalicza się do klasy premium. Zegarki tych marek pozostają jednak często poza zasięgiem przysłowiowego Kowalskiego. Jeżeli jednak jesteś w gronie osób, które mogą sobie pozwolić na zakup czasomierza sporej wartości, nie zastanawiaj się! Zyskasz nie tylko elegancki dodatek, ale też ulokujesz pieniądze w stabilny sposób. W sprzedaży dostępne są także markowe wyroby innych producentów, które są dla portfela odczuwalnie tańsze, a nadal mogą stanowić świetną podstawę do lokowania swojego kapitału. Jeżeli chcesz inwestować w zegarki dobrej jakości, które nie stracą wraz z wiekiem na wartości, możesz celować w takie marki, jak:

  • Longines – zegarki Longines to synonim luksusu połączonego z doskonałą jakością wykonania; szwajcarskie mechanizmy tego producenta znane są od 1832 roku,
  • Tissot – marka, która również funkcjonuje od XIX wieku i słynie z niesłychanie eleganckich, trwałych zegarków na rękę,
  • Epos – szwajcarskie zegarki Epos to mechanizmy dopracowane w najmniejszym detalu,
  • Omega – prestiżowa, szwajcarska marka produkująca zegarki od 1848 roku, rozpoznawalna na całym świecie i ciesząca się ogromnym zainteresowaniem tak użytkowników, jak i kolekcjonerów.

To właśnie marka zegarków stanowi element, na który w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę w przypadku chęci lokowania kapitału w ekskluzywne czasomierze. Bardziej znana i doceniana sprawi, że wybrany model zegarka będzie wraz z następnymi latami zyskiwał na wartości.  


Edycje limitowane i zegarki vintage – czyli nie zawsze nowe?

Jeżeli zakup zegarka chcesz traktować stricte inwestycyjnie, zwróć uwagę na modele, które producenci wypuszczają na rynek w limitowanej serii. Wyobraź sobie, że dany wariant został wyprodukowany w liczbie, na przykład, 10 tysięcy sztuk. Cena za zegarek będzie z pewnością zawrotna, ale w przeciągu zaledwie kilku czy kilkunastu lat wartość może się podwoić i z pewnością będzie stale rosła. Drugim sposobem, równie ciekawym i do tego mającym w sobie odrobinę historycznego zacięcia, jest kupowanie zegarków używanych. Oczywiście, nadal markowych! Starsze modele zegarków mają to do siebie, że bywają zwyczajnie unikalne – im starsze urządzenie, tym rośnie prawdopodobieństwo, że z danej serii dostępnych jest niewiele oryginalnych, ciągle sprawnych czasomierzy. W dodatku są modele, które mogą być intensywnie poszukiwane przez kolekcjonerów. Znalezienie takiego – czy to w rzeczach po przodkach, czy też w antykwariacie może okazać się, dosłownie, trafieniem na żyłę złota. Jest jednak pewien haczyk, o którym wiedzieć powinien każdy „początkujący” inwestor. Wiele zegarków męskich, zwłaszcza starszych i używanych, nie będzie miało ani swoich oryginalnych opakowań, ani dowodów zakupu czy certyfikatów. Kupno modelu z drugiej ręki wiąże się zatem z ryzykiem zakupu zegarka będącego podróbką czy też wielokrotnie naprawianego, mocno wyeksploatowanego i tym samym znacznie mniej wartościowego. Osoby, które nie czują się zbyt mocne w rozpoznawaniu charakterystycznych cech takich urządzeń powinny być przygotowane na konieczność potwierdzenia autentyczności i dokonania wyceny przez specjalistę – najlepiej rzeczoznawcę specjalizującego się właśnie w temacie zegarków na rękę.
Podoba mi się! (0)
Musisz być zalogowany aby polubić post. Zaloguj się

Komentarze

Brak Komentarzy

Nazwa widoczna dla innych użytkowników
We'll never share your email with anyone else.

Zobacz Popularne artykuły